Ako nikad niste čuli za mustre vjerojatno vas nazivom ova izložba ne bi privukla. Čak i ako ste čuli za njih teško da bi vas otisci zidnih valjaka privukli da odete na izložbu istih. Gotovo nikako oglašena, bez ijednog plakata u gradu sa samo nekoliko naznaka o događanju na pojedinim koprivničkim portalima, ova je odlična izložba gotovo mimoišla i mene.
Riječ je o zbirci zidnih valjaka Nenada Marinca, koprivničkog kolekcionara, branitelja, časnika u miru Hrvatske vojske i u slobodno vrijeme umjetnika pjesnika i slikara.
Na izložbi koja se do 19. siječnja održava u Galeriji Koprivnica pod nazivom „Mustre iz zbirke zidnih valjaka Nenada Marinca“ izložen je tek mali dio kolekcije.Tijekon dvadeset godina gospodin Marinac sakupio je gotovo sedam stotina zidnih valjaka i više od stotinu šablona. Zbirka ovih zanimljivih grafičkih uzoraka potječe iz šezdesetih i sedamdesetih godina 20. stoljeća, a svojevremeno su se mogli vidjeti na zidovima seoskih kuća širom Podravine.
„Marinac je zidne valjke počeo sakupljati radi prijatelja koji ih je tražio pa je i Marinac na poticaj pribavio svoju prvu „akviziciju“. Zidni valjci nisu ga kao predmet zanimali, više ga je zanimala mogućnost njihove primjene i otiskivanje reljefnih motiva u različite materijale.“
Jalšić Ernečić D. 2012., u „Mustre, Iz zbirke zidnih valjaka Nenada Marinca“
„Rustikalni štih starih zidova Podravine još su uvijek dio osobnog pamćenja, a zidove su u selima na širem prostoru sjeverozapadne Hrvatske osim izučenih majstora oslikavale žene koje su posjedovale i međusobno si posuđivale gumene valjke s uzorcima („mustrama“) i aplikatore („mašinice, radle, radlere“).“Prijatelj sakupljač zapravo je bio Josip Novoselec, soboslikarom iz Koprivničkog Ivanca. On je prije gotovo četrdeset godina na majstorskom ispitu za soboslikara stekao umijeće i znanje oslikavanja zidova valjcima.
Jalšić Ernečić D. 2012., u „Mustre, Iz zbirke zidnih valjaka Nenada Marinca“
Marinac je u svojim radovima svjesno koristio samo crnu i bijelu boju čijim kontrastom želi naglasiti osnovni crtež ornamenta. Tako kao rezultat imamo crni otisak na bijeloj površini odnosno bijeli otisak na crnoj površini.
Neke od poznatijih knjiga svakako su „The Grammar of Ornament” Owena Jonesa te „The Bible of Ornament“ Franza Salesa Meyera.Ukrasi koje su valjci za sobom ostavljali nisu imali funkcionalnu nego isključivo dekorativnu vrijednost. U Europi su između 15. i 19. stoljeća objavljene mnoge knjige uzoraka, koje su majstorima soboslikarima pomogle u korištenju dekorativnih stilskih elemenata.
Ako ste ikako u prilici pozivamo vas da posjetite ovu izložbu, ulaz je za sve posjetitelje besplatan.
zanimljiv je taj Marinac, uvijek nešto novo smisli. a valjci…što reći, valjci su valjci. veoma zanimljivo u svakom slučaju. super postač. lijepo. bravo.
bili smo nekad….? 🙂 valjci su ekstra i nadam se da će mi posuditi koji za zidove u budućoj kući stanu!